Twitter Download PNG    info@cobro.org.pl  tel:+48 22 842 20 11

Informacja + Innowacja

Technologia + Ekologia

Estetyka + Statystyka

Funkcjonalność + Lojalność

Podsumowanie = Doskonałe opakowanie

 

 

Laureaci 

VIII Ogólnopolskiego Konkursu Opakowań PakStar

i V Krajowego Konkursu Projektów Opakowań Student PakStar

PakStar 2016

 

pakstar logo

 

Organizatorzy:

 

organizatorzy_2016

Patroni medialni:
patroni_medialni_2016

 

W 2016 roku zorganizowano po raz ósmy Ogólnopolski Konkurs Opakowań PakStar i po raz piąty Krajowy Konkurs Projektów Opakowań Student PakStar.

 

Konkurs „PakStar” otwiera laureatom drogę do udziału w Światowym Konkursie Opakowań „WorldStar”, a konkurs Student PakStar – w Światowym Konkursie Projektów Opakowań WorldStar Student Award. Wymienione konkursy organizowane są przez Światową Organizację Opakowań (World Packaging Organization - WPO).

 

Jury konkursów PakStar 2016 i Student PakStar 2016, obradujące w dniu 29 czerwca b.r. wyłoniło laureatów, kierując się następującymi kryteriami przy ocenie zgłoszonych projektów oraz wzorów opakowań:

  • nowoczesność (w tym zastosowanie nowych materiałów, oryginalność rozwiązań konstrukcyjnych, wykorzystanie nowych technik itd.)
  • właściwości i cechy decydujące o skutecznej ochronie pakowanego wyrobu 
  • walory ekologiczne
  • wzornictwo
  • walory estetyczne i reklamowe
  • walory informacyjne opisu na opakowaniu
  • przydatność do mechanizacji i automatyzacji procesów pakowania. 

 

 

 

 

LAUREACI

PakStar 2016

 

NAGRODY

 

 

OPAKOWANIA JEDNOSTKOWE

 

ICEBOX opakowanie tekturowe na sok w folii „bag in box”

Producent: Smurfit Kappa Polska Oddział w Koninie

icebox

 

IceBox odpowiada na potrzeby i oczekiwania konsumentów dotyczące zagospodarowania pudełka na sok w przestrzeni kuchennej, włączając w to jego funkcje dekoracyjne. Wymiary oraz umiejscowienie kranika zostały tak zaprojektowane, aby po włożeniu kartonu do lodówki nie było potrzebne jego ponowne wyjmowanie. Opakowanie idealnie pasuje do większości półek w lodówce pod częścią z zamrażalnikiem.

 

 

OPAKOWANIA ZBIORCZE I TRANSPORTOWE

 

System opakowań SoFru Box® - zestaw opakowań do owoców miękkich

Producent: Smurfit Kappa Polska Oddział w Koninie

sofru

System obejmuje komplet tekturowych opakowań jednostkowych: SoFruMiniPak® (500g) bądź SoFruPak® (1kg) wraz ze specjalnie dopasowaną do tych opakowań skrzynką zbiorczą: SoFruBox®, występującą w dwóch opcjach. Skrzynka SoFruBox® charakteryzuje się brakiem dna i opcjonalnie wymiennym pałąkiem/rozpórką montowanym w przypadku zatowarowania jej opakowaniami SoFruMiniPak®. Opakowania wypełnione owocami wraz ze skrzynkami zbiorczymi tworzą przemyślany, funkcjonalny i kompletny System SoFruBox®. Można je

wygodnie przenosić i paletyzować przy znacznym usprawnieniu cyrkulacji chłodnego powietrza wewnątrz opakowań jednostkowych ze świeżymi owocami .

 

 

 

 

INNE WYROBY ZWIĄZANE Z RYNKIEM OPAKOWANIOWYM

 

 

Kosze tekturowe do segregacji odpadów

Producent: Mondi Corrugated Świecie Sp. z o.o.

kosze_tekturowe

 

Pojemniki na odpady – plastik, papier, szkło. Kontenery występują w 2 rozmiarach – małym, 35 litrowym, idealnym do domu lub biura lub większym 100 litrowym. Kosze są łączone w potrójne zestawy spinane przy pomocy wieka.

Zmieniając wieko możemy dostosować ilość pojemników do własnych potrzeb, ustawiać pojedynczo, lub łączyć w segmenty .Pojemniki przystosowane są do worków na odpady. Proste składanie umożliwia uformowanie kontenera bez użycia taśmy lub kleju. Istnieje możliwość produkcji podwójnych oraz pojedynczych kompletów pojemników oraz personalizacja nadruku na froncie.

 

OPAKOWANIA EKSPOZYCYJNE

 

Grawitacyjny Dyspenser LECH FREE

Producent: Werner Kenkel z Krzycka Wielkiego

Grawitacyjny_Dyspenser_ok

 

Dyspenser grawitacyjny powstał w celu wyeksponowania produktu w dodatkowych (niezagospodarowanych) przestrzeniach obiektów handlowych.

Jest to pierwsze tego typu rozwiązanie dla puszek z napojami, dodatkowo stuprocentowo ekologiczne dzięki zastosowaniu wyłącznie materiałów biodegradowalnych. Opakowanie składa się z korpusu oraz zestawu półek/pochylni. Innowacyjność w tym przypadku polega na samoczynnym uzupełnianiu się ekspozycji z zasobnika poprzez grawitacyjne opadanie produktów. Opakowanie transportowane jest na płasko i składane ręcznie w bardzo prosty i intuicyjny sposób dzięki systemowi zaczepów z biomasy (100% biodegradowalne).

 

 

 

 

 

 

WYRÓŻNIENIA

 

- wyróżnienie za ciekawe rozwiązanie inżynierskie

 

Grill Box

Producent: Mondi Szczecin Sp. z o.o. z Klinisk Wielkich

grill box

 

 

Jest rozwiązaniem inżynierskim mającym na celu usprawnienie czynności związanych z przygotowaniem grilla, uczynienie ich bezpieczniejszymi oraz czystszymi. Składa się z trzech elementów: opakowanych brykietów węgla drzewnego (ok. 1 kg.), podpałki x-fire i opakowania zewnętrznego. Idealnie upakowany wkład 4 paczek z brykietem węgla tworzy komin wewnętrzny, w którym jest umieszczona specjalna podpałka. Opakowanie zewnętrzne, dzięki specjalnej konstrukcji, zapewnia tzw. "efekt kominowy" poprawiający efektywność spalania.

 

- wyróżnienie za nowatorską formę wizualną i walory użytkowe

 

Transporter dla kota „Filemon”

Producent : Smurfit Kappa Polska Oddział w Koninie

transporter dla kota

 

Innowacyjny transporter wykonany z tektury falistej. Tworzy on dla pupila naturalne i przytulne schronienie na czas podróży. Wartością dodaną Filemona jest wymienność elementów. Każdy zestaw zawiera dwa dodatkowe fronty posiadające inne, większe otwory-wyjścia. Dają one możliwość przekształcenia transportera w wygodne legowisko do użytku w domu. Konstrukcja transportera pozwala dowolnie wymieniać zużyte ścianki niezależnie od siebie.

 

 - wyróżnienie za walory konstrukcyjne i użytkowe .

 

Opakowanie na puszki typu PICK & GO

Producent : Mondi Warszawa Sp. z o.o

 

puszki

 

Opakowanie energetyczne na puszki typu pick & go posiada wyjątkowy i innowacyjny system zatrzaskiwania puszki o metalowy dekielek pozwala ustawiać puszki w różnych konfiguracji w rzędzie przy pełnej ekspozycji produktu jednostkowego. Pewne zamknięcie nie pozwala na przypadkowe wysuniecie się puszek czy kradzież bez konieczności uszkodzenia opakowania. Opakowanie jest tektury falistej, która podlega w 100% procesowi recyklingu. Ażurowa konstrukcja minimalizuje zużycie materiału o 60% w porywaniu do klasycznych wielo-paków na puszki.

 

LAUREACI

Student PakStar 2016

 

 

NAGRODY

 

- „Kręte Miodowe” opakowania na miód pitny

opakowania na mid ok

 

Autor: Mikołaj Chrostowski

Wydział Wzornictwa i Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi

 

Kręte miodowe to projekt eleganckich opakowań na miód pitny. Zestaw ten składający się z 3 różnorodnych pod względem wyglądu buteleczek prezentuje się gustownie zarówno jako całość,jak i pojedynczy egzemplarz.Skręt formy nawiązuje do rodzaju miodu, jaki ma być przechowywany w każdej z nich –najmniejszy skręt odpowiada trójniakowi natomiast największy przeznaczony jest dla półtoraka czyli tzw. miodu królewskiego.

Wykorzystanie technologii druku 3d z gliny to próba nawiązania do tradycyjnego spożywania

trunków z kamionek przy jednoczesnym wykorzystaniu współczesnych technologii.

 

 

 

- „GreenTUBE by ROBOT”- opakowanie na wodę

 opakowania na wod

 

 

Autor: Maciej Jander

Wydział Wzornictwa i Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi

"Zielona tuba" to wyjątkowo proste, intuicyjne i zaskakujące opakowanie na naturalną wodę w specjalnie zaprojektowanej, eleganckiej butelce. Każdy, nawet najmniejszy element opakowania i samej butelki zaprojektowany został z myślą wykorzystania wyłącznie ekologicznych, pozyskiwanych z recyklingu i absolutnie biodegradowalnych materiałów.

 

 

-„Fish-Lace” – opakowanie na sznurowadła

 

 

opakowania na sznurowada ok

 

 

Autor: Lena Marczyńska

Wydział Wzornictwa i Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi

Produkt jest spójnie zintegrowany z opakowaniem. Korzystając z formy sznurka, który daje nam kolorową linię, użyty on został jako dopełnienie graficznej formy opakowania. Opakowanie zabezpiecza i jednocześnie częściowo eksponuje produkt, składamy go bez użycia kleju. Przyciąga wzrok i każe spojrzeć nam w wielkie oczy kolorowej rybki, by dopiero po chwili móc zorientować się, że mamy do czynienia z nowym, zabawnym opakowaniem na sznurówki. Rybki mogą stać się więc inspirującą zabawą o morskich głębinach i oceanicznych światach. Istnieje także możliwość wykorzystania wewnętrznej grafiki jako kolorowanki po rozpakowaniu.

 

 

 

 

 

WYRÓŻNIENIE

 

za synergię opakowania z produktem

XEO- opakowanie na lód

opakowania na lod

 

Autorzy: Paula Camina Eiras i Pablo Rodriguez Diaz

Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie

 

Opakowanie na smakowe i kolorowe kostki lodu. Mechanizm zastosowany w projekcie ma za zadanie ułatwić dystrybucję produktu, dwie rampy mają zainicjować wytoczenie się kostek lodu z użyciem własnego ciężaru, zaś dodatkowe zabezpieczenia mają spowolnić proces wytaczania lodu i zapewnić jego bezpieczne zatrzymanie na brzegu opakowania. Rampa będzie pokryta materiałem strukturą podobnym do gumki aby uzyskać ciągłe przeturlanie lodu z jednej rampy na drugą. Produkt będzie sprzedawany w specjalnych sklepach barmańskich, klubach, barach czy restauracjach.

Jury Konkursu:

 

Przewodniczący:

prof. nzw. dr hab. inż. Hanna Żakowska, z-ca Dyrektora ds. Naukowych Kierownik Centrum Badań i Rozwoju Opakowań, COBRO

Członkowie:

mgr inż. Jacek Banasiak, Kierownik Lab. Opakowań Transportowych, COBRO

mgr/MA Grzegorz Ganczewski, Zakład Ekologii Opakowań, COBRO

dr inż. Monika Kaczmarczyk, p/o Kierownika Lab. Opakowań Jednostkowych, COBRO

dr Bogusław Krzciuk, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi

mgr Janusz Mazurczak, Dyrektor Grupy Produktów Międzynarodowych Targów Poznańskich

mgr inż. Andrzej Milewski, Centrum Certyfikacji Opakowań, COBRO

mgr inż. Konrad Nowakowski, Kierownik Zakładu Ekologii Opakowań, COBRO

dr hab. Przemysław Tomaszewski, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi

prof. zw. dr hab. inż. Stanisław Tkaczyk, Dyrektor COBRO, Prezes Polskiej Izby Opakowań

mgr inż. Wacław Wasiak, Dyrektor Biura Polskiej Izby Opakowań

prof. zw. dr hab. Małgorzata Wyszogrodzka–Trzcinka, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi

 

archiwum:

Pakstar 2014- laureaci
Pakstar 2012- laureaci
Pakstar 2010- laureaci

Drukuj E-mail