office@ibwch.lukasiewicz.gov.pl  tel:+48 22 842 20 11  

 

Ogólnopolski Konkurs Opakowań PakStar 2010 
Krajowy Konkurs Projektów Opakowań Student PakStar 2010

pod Patronatem Honorowym Ministra Gospodarki

pakstar logo

Organizatorzy:

 

Patroni prasowi::


W 2010 roku zorganizowano po raz piąty Ogólnopolski Konkurs Opakowań PakStar i po raz drugi Krajowy Konkurs Projektów Opakowań Student PakStar. Celem tych konkursów jest stymulowanie i promowanie działań innowacyjnych w dziedzinie opakowań, zmierzających do doskonalenia opakowań oraz lepszej ochrony pakowanych wyrobów, a także zwiększenia ich konkurencyjności na rynku krajowym i zagranicznym.

Konkurs "PakStar" otwiera laureatom drogę do udziału w Światowym Konkursie Opakowań "WorldStar", a konkurs Student PakStar - w Światowym Konkursie Projektów Opakowań WorldStar Student Award. Wymienione konkursy organizowane są przez Światową Organizację Opakowań (World Packaging Organization - WPO).

Jury konkursów PakStar 2010 i Student PakStar 2010, obradujące w dniu 18 czerwca b.r. wyłoniło laureatów, kierując się następującymi kryteriami przy ocenie zgłoszonych projektów oraz wzorów opakowań:

 • nowoczesność (w tym zastosowanie nowych materiałów, oryginalność rozwiązań konstrukcyjnych, wykorzystanie nowych technik itd.)
 • właściwości i cechy decydujące o skutecznej ochronie pakowanego wyrobu
 • walory ekologiczne
 • wzornictwo
 • walory estetyczne i reklamowe
 • walory informacyjne opisu na opakowaniu
 • przydatność do mechanizacji i automatyzacji procesów pakowania.

L A U R E A C I 
PakStar 2010

NAGRODY

OPAKOWANIA JEDNOSTKOWE

Opakowania typu WINDOW

image 1

Producent: Coffee Service Sp. z o.o z Warszawy

Seria Opakowań typu "WINDOW" - wykonana jest z papieru szarego z polipropylenem Unikalną zaletą tych opakowań jest częściowa przezroczystość pozwalająca ciekawie wyeksponować ich zawartość. Pozwalają uwidocznić walory produktu, pokazać świeżość i naturalny wygląd. Wygląd opakowania kojarzy się z tradycją i naturą. Nawiązuje do ekologicznej produkcji, przy zastosowaniu najnowszych technologii. W saszetkach typu doypack "WINDOW" znajdują się struny polipropylenowe co jest innowacją na skalę europejską. Nowością jest możliwość wykonania nadruków wewnątrz opakowania, co daje wrażenie przestrzenności (3D). Seria ta jest przystosowana do pakowania ręcznego oraz do automatów pakujących w gotowe opakowania (saszetki typu doypack).

OPAKOWANIA ZBIORCZE

Opakowanie / Pojemnik na zużyte żarówki energooszczędne

image 2

Producent: Firma Plastics KM S.A. w Krupskim Młynie
Opakowanie wykonane zostało w całości z płyty polipropylenowej o strukturze kanalikowej, czemu zawdzięcza swoją lekkość i wytrzymałość. Wyróżnia się oryginalnością rozwiązania konstrukcyjnego dostosowanego do jego przeznaczenia tj. posiada: podwójne dno, podwójne zamknięcie i otwór dogodny do wrzucania zużytych żarówek - wszystkie te elementy zapewniają skuteczną ochronę przed wysypaniem zawartości Opakowanie może być dostarczane użytkownikom w postaci złożonych płasko wykrojów do samodzielnego składania. Jest przyjazne dla środowiska, nie stwarza zagrożeń ekologicznych, ponieważ zostało wykonane w całości z jednorodnego materiału, który w pełni nadaje się do ponownego przetworzenia lub do spalania z odzyskiem energii.

Pudełko ekspozycyjne na batony

image 3

Producent: TFP Sp. z o.o. w Dziećmierowie

Opakowanie wykonane z tektury falistej typu E.. Taca wyposażona jest w praktyczny separator dzielący ją na dwie części zapobiegając mieszaniu się batonów w ułożeniu dwurzędowym. Separator formuje się automatycznie po otworzeniu kartonu, wraz z elementem blokującym go w dowolnej pozycji (pod dowolnym kątem). Jest to rozwiązanie w istotny sposób podnoszące efektywność pakowania ręcznego w stosunku do tradycyjnego separatora, stwierdzone w warunkach przemysłowych. Opakowanie w sklepie eksponowane może być na półce, poprzez zdjęcie pokrywy, lub bezpośrednio na palecie, poprzez usunięcie samego frontu pokrywy na wszystkich opakowaniach w kolumnie.

Opakowanie ekspozycyjne na kosmetyki

image 4

Producent: Firma TFP Grafika Sp. z o.o w Dziećmierowie
Opakowanie z tektury falistej. Konstrukcja umożliwia jego transport z produktem w bryle lub w formie płaskiej. Twórcy opakowania połączyli aspekty ekologiczno-logistyczne. Opakowanie zostało tak zaprojektowane aby w całości wykorzystać powierzchnię paletową, dzięki temu można zminimalizować koszty logistyczne, tym samym korzystnie wpływać na środowisko. Oprócz ekspozycji produktów pełni także funkcję transportową, półki zostały tak zaprojektowane aby mogły w bezpieczny sposób przenieść 150N obciążenia dynamicznego.

OPAKOWANIA TRANSPORTOWE

Opakowanie tekturowe na laptopy

image 5

Producent: Firma DS Smith Polska S.A w Kielcach

Opakowanie z tektury falistej. Najważniejszą cechą opakowania jest jego uniwersalność ; dwa komplety wkładów, w zależności od sposobu złożenia, umożliwiają bezpieczne zapakowanie jednego z trzech różnych wymiarów laptopów. Mimo uniwersalności opakowania wymiary wkładów są idealnie dopasowane do każdego z trzech modeli laptopów. Opakowanie to służy do zapakowania laptopa i przesyłania go między punktami serwisowymi, ewentualnie między producentem a klientem finalnym.

Opakowanie tekturowe na silniki

image 6

Producent: Firma Zenit Sp. z o.o w Tarnowie

Opakowanie z tektury pięcio- i siedmiowarstwowej stanowi zabezpieczenie w transporcie dwóch silników (docelowo mogą to być jakiekolwiek nietypowe i ciężkie części). Opakowanie w całości podlega recyklingowi i nie wymaga dodatkowych wzmocnień. Dzięki nietypowej konstrukcji podstawy możliwy jest załadunek z czterech stron. Użycie ciężkich tektur oraz specjalnej konstrukcji pozwala utrzymać bardzo ciężki i nietypowy ładunek bez dodatkowych wzmocnień. Stanowi tańszą alternatywę dla kontenerów stalowych i plastikowych.

Paleta z tworzywa sztucznego

image 7

Producent: Firma Becker Sp. z o.o. w Myślenicach

Paleta z polietylenu bez płóz. Gumowe korki na górnej powierzchni palety zabezpieczają ładunek przed przesunięciem, a ukosowane krawędzie płyty górnej ułatwiają pracę wózka widłowego i chronią paletę przed uszkodzeniem. Wyposażona w RFID - radiowe identyfikatory do wykorzystania w systemach magazynowych. Spełnia wymagania ekologiczne ,ponieważ produkowana jest z odpadów plastikowych opakowań jednorazowych i podlega ponownemu przetworzeniu

WYRÓŻNIENIE

OPAKOWANIE TRANSPORTOWE

Opakowanie tekturowe na lodówkę

image 8

Producent: Firma ZPM Poprawa w Kobylej Górze

Wyróżnienie za oryginalne rozwiązanie w zakresie mechanizacji i automatyzacji procesów pakowania. Opakowanie z tektury falistej pięciowarstwowej przeznaczone jest do pakowania gotowej lodówki na końcowym etapie jej produkcji. Innowacyjność opakowania polega na zastosowaniu jednego arkusza tektury, co umożliwia całkowicie automatyczny proces pakowania bezpośrednio na linii produkcyjnej oraz na łączeniu elementów bez użycia metalowych zszywek.

 

L A U R E A C I
Student PakStar 2010

NAGRODY

Opakowania - zabawki na cukierki

image 9

Autor: Anna Berenika Wojdecka

Wydział Wzornictwa i Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi

Cykl opakowań FLIPme, EATme, SNAKEme został zaprojektowany dla nowej marki, której głównym celem i zadaniem jest stworzenie produktu wspomagającego wszechstronny rozwój dziecka. Opakowanie w założeniu projektowym jest jednocześnie samodzielną zabawką, która kształtuje zdolności manualne i rozwija wyobraźnię przestrzenną dziecka

Opakowania na przyprawy izraelskie

image 10

Autor: Helena Czernek

Wydział Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Zestaw opakowań z papieru pakowego bazujących na lokalnych zwyczajach, czyli szarym papierze i gazetach, a jednocześnie nadających przyprawom szlachetności i estetyki podania, uatrakcyjnia sposób pakowania przypraw. Opakowanie może służyć także jako "talerz" z ziołami, w którym macza się kawałki chleba. Wszystkie opakowania podczas składowania są płaskie, a podczas pakowania przypraw nadaje im się przestrzenności.

Pojemniki z tworzywa sztucznego do zastosowania w gospodarstwie domowym

image 11

Autor: Jan Buczek

Wydział Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Na system składa się podstawowy pojemnik z tworzywa sztucznego oraz elementy dodatkowe w postaci mniejszych pojemników stanowiących połowę dużego pojemnika w dwóch wariantach pełnym i ażurowym. Pozwala minimalizować zużycie jednorazowych opakowań, ułatwia magazynowanie produktów spożywczych w domu oraz chroni je w czasie transportu. Dzięki prostej konstrukcji jest łatwy w czyszczeniu i wytrzymały. Dużym atutem tego projektu są niskie koszty produkcji pozwalające na dużą dostępność produktu.

Jury Konkursu:

Przewodniczący: prof. zw. dr hab. inż. Stanisław Tkaczyk, Dyrektor COBRO, Prezes Polskiej Izby Opakowań (PIO).

Członkowie:

 • doc. dr inż. Bohdan Czerniawski
 • prof. nadzw. Wojciech Małolepszy, Wydział Wzornictwa Przemysłowego ASP, członek SPFP, prowadzi studio NOVO
 • mgr Grzegorz Strzelewicz ,starszy wykładowca ASP, członek SPFP
 • mgr Maciej Konopka , starszy wykładowca ASP, członek Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej, prowadzi studio BRANDY
 • mgr Janusz Mazurczak, Dyrektor Grupy Projektów Targów TAROPAK
 • prof. dr hab. Jadwiga Szymczak, Katedra Zarządzania Jakością Uniwersytet Łódzki
 • mgr inż. Wacław Wasiak, Dyrektor Biura Polskiej Izby Opakowań
 • Agnieszka Popławska, Federacja Konsumentów, Rada Krajowa
 • doc.dr hab. inż.Hanna Żakowska, Kierownik Centrum Badań i Rozwoju Opakowań, COBRO

Sekretarz :
Małgorzata Wierzbicka, Kierownik Działu Koordynacji i Informacji COBRO

archiwum:

Pakstar 2014- laureaci
Pakstar 2012- laureaci
Pakstar 2010- laureaci

Drukuj E-mail