office@ibwch.lukasiewicz.gov.pl  tel:+48 22 842 20 11  

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6

Certyfikacja zawartości surowców odnawialnych w wyrobach opakowaniowych

W ostatnich latach dokonał się znaczący postęp w dziedzinie produkcji biodegradowalnych materiałów i szybko wzrasta znaczenie takich opakowań na rynku. Opakowania wykonane z materiałów biodegradowalnych funkcjonują w zamkniętym cyklu życia i z tego też względu są ekologiczne. Opakowania te przekształcają się w kompost, w wyniku procesów chemiczno-biologicznych, który może być wykorzystany do produkcji odnawialnych surowców naturalnych (skrobi, celulozy).

W 2015 r. COBRO wprowadziło Program certyfikacji zawartości surowców odnawialnych w wyrobach opakowaniowych. Certyfikacja ta dotyczy wyrobów opakowaniowych wprowadzanych na rynek krajowy, które wytwarzane są z surowców odnawialnych lub z udziałem surowców odnawialnych. Celem certyfikacji jest określenie poziomu procentowego takich surowców a także udzielanie pozwolenia na stosowanie zarejestrowanych przez COBRO znaków towarowych (w różnych wersjach kolorystycznych dobieranych w zależności od szaty graficznej). Szczegółowe zasady stosowania znaków dla określonych wyrobów opakowaniowych określa Komitet Techniczny ds. certyfikacji zawartości surowców odnawialnych.

Przy certyfikacji wyrobów opakowaniowych stosowane są trzy graniczne przedziały procentowej zawartości źródeł odnawianych (biomasy) związane ze stosowaniem określonych znaków:

  1. od 20,00 do 50,00 %

001

      2. od 50,01  do 84,99 % 

003

     3. powyżej 85,00%

002

Przy stosowaniu wymienionych powyżej znaków nie określa się ich wielkości, natomiast wymagane jest aby znak na wyrobie opakowaniowym był wyraźny, widoczny, czytelny i trwały nawet po otwarciu opakowania. Wymagane jest aby na znaku był naniesiony nr certyfikatu, który poprzedza symbol literowy określający wyrób opakowaniowy: A - dotyczy opakowania, B - elementu, C - materiału opakowaniowego.

Kontakt:
Zespół Ekologii Opakowań
Tel.: +4822 8422011 wew. 25, 39, 51
e-mail: 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Pliki do pobrania:

Program certyfikacji

Wzór umowy

Wniosek