office@ibwch.lukasiewicz.gov.pl  tel:+48 22 842 20 11  

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6

Informacja + Innowacja

Technologia + Ekologia

Estetyka + Statystyka

Funkcjonalność + Lojalność

Podsumowanie = Doskonałe opakowanie

 

Laureaci 

VIII Ogólnopolskiego Konkursu Opakowań PakStar

i V Krajowego Konkursu Projektów Opakowań Student PakStar

PakStar 2016

pakstar logo

Organizatorzy:

organizatorzy_2016

Patroni medialni:
patroni_medialni_2016

W 2016 roku zorganizowano po raz ósmy Ogólnopolski Konkurs Opakowań PakStar i po raz piąty Krajowy Konkurs Projektów Opakowań Student PakStar.

Konkurs „PakStar” otwiera laureatom drogę do udziału w Światowym Konkursie Opakowań „WorldStar”, a konkurs Student PakStar – w Światowym Konkursie Projektów Opakowań WorldStar Student Award. Wymienione konkursy organizowane są przez Światową Organizację Opakowań (World Packaging Organization - WPO).

Jury konkursów PakStar 2016 i Student PakStar 2016, obradujące w dniu 29 czerwca b.r. wyłoniło laureatów, kierując się następującymi kryteriami przy ocenie zgłoszonych projektów oraz wzorów opakowań:

  • nowoczesność (w tym zastosowanie nowych materiałów, oryginalność rozwiązań konstrukcyjnych, wykorzystanie nowych technik itd.)
  • właściwości i cechy decydujące o skutecznej ochronie pakowanego wyrobu 
  • walory ekologiczne
  • wzornictwo
  • walory estetyczne i reklamowe
  • walory informacyjne opisu na opakowaniu
  • przydatność do mechanizacji i automatyzacji procesów pakowania. 

LAUREACI

PakStar 2016

 

NAGRODY

OPAKOWANIA JEDNOSTKOWE

ICEBOX opakowanie tekturowe na sok w folii „bag in box”

Producent: Smurfit Kappa Polska Oddział w Koninie

icebox

IceBox odpowiada na potrzeby i oczekiwania konsumentów dotyczące zagospodarowania pudełka na sok w przestrzeni kuchennej, włączając w to jego funkcje dekoracyjne. Wymiary oraz umiejscowienie kranika zostały tak zaprojektowane, aby po włożeniu kartonu do lodówki nie było potrzebne jego ponowne wyjmowanie. Opakowanie idealnie pasuje do większości półek w lodówce pod częścią z zamrażalnikiem.

OPAKOWANIA ZBIORCZE I TRANSPORTOWE

System opakowań SoFru Box® - zestaw opakowań do owoców miękkich

Producent: Smurfit Kappa Polska Oddział w Koninie

sofru

System obejmuje komplet tekturowych opakowań jednostkowych: SoFruMiniPak® (500g) bądź SoFruPak® (1kg) wraz ze specjalnie dopasowaną do tych opakowań skrzynką zbiorczą: SoFruBox®, występującą w dwóch opcjach. Skrzynka SoFruBox® charakteryzuje się brakiem dna i opcjonalnie wymiennym pałąkiem/rozpórką montowanym w przypadku zatowarowania jej opakowaniami SoFruMiniPak®. Opakowania wypełnione owocami wraz ze skrzynkami zbiorczymi tworzą przemyślany, funkcjonalny i kompletny System SoFruBox®. Można je

wygodnie przenosić i paletyzować przy znacznym usprawnieniu cyrkulacji chłodnego powietrza wewnątrz opakowań jednostkowych ze świeżymi owocami .

INNE WYROBY ZWIĄZANE Z RYNKIEM OPAKOWANIOWYM

Kosze tekturowe do segregacji odpadów

Producent: Mondi Corrugated Świecie Sp. z o.o.

kosze_tekturowe

Pojemniki na odpady – plastik, papier, szkło. Kontenery występują w 2 rozmiarach – małym, 35 litrowym, idealnym do domu lub biura lub większym 100 litrowym. Kosze są łączone w potrójne zestawy spinane przy pomocy wieka.

Zmieniając wieko możemy dostosować ilość pojemników do własnych potrzeb, ustawiać pojedynczo, lub łączyć w segmenty .Pojemniki przystosowane są do worków na odpady. Proste składanie umożliwia uformowanie kontenera bez użycia taśmy lub kleju. Istnieje możliwość produkcji podwójnych oraz pojedynczych kompletów pojemników oraz personalizacja nadruku na froncie.

OPAKOWANIA EKSPOZYCYJNE

Grawitacyjny Dyspenser LECH FREE

Producent: Werner Kenkel z Krzycka Wielkiego

Grawitacyjny_Dyspenser_ok

Dyspenser grawitacyjny powstał w celu wyeksponowania produktu w dodatkowych (niezagospodarowanych) przestrzeniach obiektów handlowych.

Jest to pierwsze tego typu rozwiązanie dla puszek z napojami, dodatkowo stuprocentowo ekologiczne dzięki zastosowaniu wyłącznie materiałów biodegradowalnych. Opakowanie składa się z korpusu oraz zestawu półek/pochylni. Innowacyjność w tym przypadku polega na samoczynnym uzupełnianiu się ekspozycji z zasobnika poprzez grawitacyjne opadanie produktów. Opakowanie transportowane jest na płasko i składane ręcznie w bardzo prosty i intuicyjny sposób dzięki systemowi zaczepów z biomasy (100% biodegradowalne).

WYRÓŻNIENIA

- wyróżnienie za ciekawe rozwiązanie inżynierskie

Grill Box

Producent: Mondi Szczecin Sp. z o.o. z Klinisk Wielkich

grill box

Jest rozwiązaniem inżynierskim mającym na celu usprawnienie czynności związanych z przygotowaniem grilla, uczynienie ich bezpieczniejszymi oraz czystszymi. Składa się z trzech elementów: opakowanych brykietów węgla drzewnego (ok. 1 kg.), podpałki x-fire i opakowania zewnętrznego. Idealnie upakowany wkład 4 paczek z brykietem węgla tworzy komin wewnętrzny, w którym jest umieszczona specjalna podpałka. Opakowanie zewnętrzne, dzięki specjalnej konstrukcji, zapewnia tzw. "efekt kominowy" poprawiający efektywność spalania.

- wyróżnienie za nowatorską formę wizualną i walory użytkowe

Transporter dla kota „Filemon”

Producent : Smurfit Kappa Polska Oddział w Koninie

transporter dla kota

Innowacyjny transporter wykonany z tektury falistej. Tworzy on dla pupila naturalne i przytulne schronienie na czas podróży. Wartością dodaną Filemona jest wymienność elementów. Każdy zestaw zawiera dwa dodatkowe fronty posiadające inne, większe otwory-wyjścia. Dają one możliwość przekształcenia transportera w wygodne legowisko do użytku w domu. Konstrukcja transportera pozwala dowolnie wymieniać zużyte ścianki niezależnie od siebie.

 - wyróżnienie za walory konstrukcyjne i użytkowe .

Opakowanie na puszki typu PICK & GO

Producent : Mondi Warszawa Sp. z o.o

 

puszki

Opakowanie energetyczne na puszki typu pick & go posiada wyjątkowy i innowacyjny system zatrzaskiwania puszki o metalowy dekielek pozwala ustawiać puszki w różnych konfiguracji w rzędzie przy pełnej ekspozycji produktu jednostkowego. Pewne zamknięcie nie pozwala na przypadkowe wysuniecie się puszek czy kradzież bez konieczności uszkodzenia opakowania. Opakowanie jest tektury falistej, która podlega w 100% procesowi recyklingu. Ażurowa konstrukcja minimalizuje zużycie materiału o 60% w porywaniu do klasycznych wielo-paków na puszki.

LAUREACI

Student PakStar 2016

 

 

NAGRODY

- „Kręte Miodowe” opakowania na miód pitny

opakowania na mid ok

Autor: Mikołaj Chrostowski

Wydział Wzornictwa i Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi

Kręte miodowe to projekt eleganckich opakowań na miód pitny. Zestaw ten składający się z 3 różnorodnych pod względem wyglądu buteleczek prezentuje się gustownie zarówno jako całość,jak i pojedynczy egzemplarz.Skręt formy nawiązuje do rodzaju miodu, jaki ma być przechowywany w każdej z nich –najmniejszy skręt odpowiada trójniakowi natomiast największy przeznaczony jest dla półtoraka czyli tzw. miodu królewskiego.

Wykorzystanie technologii druku 3d z gliny to próba nawiązania do tradycyjnego spożywania

trunków z kamionek przy jednoczesnym wykorzystaniu współczesnych technologii.

- „GreenTUBE by ROBOT”- opakowanie na wodę

 opakowania na wod

Autor: Maciej Jander

Wydział Wzornictwa i Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi

"Zielona tuba" to wyjątkowo proste, intuicyjne i zaskakujące opakowanie na naturalną wodę w specjalnie zaprojektowanej, eleganckiej butelce. Każdy, nawet najmniejszy element opakowania i samej butelki zaprojektowany został z myślą wykorzystania wyłącznie ekologicznych, pozyskiwanych z recyklingu i absolutnie biodegradowalnych materiałów.

-„Fish-Lace” – opakowanie na sznurowadła

 

 

opakowania na sznurowada ok

Autor: Lena Marczyńska

Wydział Wzornictwa i Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi

Produkt jest spójnie zintegrowany z opakowaniem. Korzystając z formy sznurka, który daje nam kolorową linię, użyty on został jako dopełnienie graficznej formy opakowania. Opakowanie zabezpiecza i jednocześnie częściowo eksponuje produkt, składamy go bez użycia kleju. Przyciąga wzrok i każe spojrzeć nam w wielkie oczy kolorowej rybki, by dopiero po chwili móc zorientować się, że mamy do czynienia z nowym, zabawnym opakowaniem na sznurówki. Rybki mogą stać się więc inspirującą zabawą o morskich głębinach i oceanicznych światach. Istnieje także możliwość wykorzystania wewnętrznej grafiki jako kolorowanki po rozpakowaniu.

WYRÓŻNIENIE

za synergię opakowania z produktem

XEO- opakowanie na lód

opakowania na lod

Autorzy: Paula Camina Eiras i Pablo Rodriguez Diaz

Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie

Opakowanie na smakowe i kolorowe kostki lodu. Mechanizm zastosowany w projekcie ma za zadanie ułatwić dystrybucję produktu, dwie rampy mają zainicjować wytoczenie się kostek lodu z użyciem własnego ciężaru, zaś dodatkowe zabezpieczenia mają spowolnić proces wytaczania lodu i zapewnić jego bezpieczne zatrzymanie na brzegu opakowania. Rampa będzie pokryta materiałem strukturą podobnym do gumki aby uzyskać ciągłe przeturlanie lodu z jednej rampy na drugą. Produkt będzie sprzedawany w specjalnych sklepach barmańskich, klubach, barach czy restauracjach.

Jury Konkursu:

Przewodniczący:

prof. nzw. dr hab. inż. Hanna Żakowska, z-ca Dyrektora ds. Naukowych Kierownik Centrum Badań i Rozwoju Opakowań, COBRO

Członkowie:

mgr inż. Jacek Banasiak, Kierownik Lab. Opakowań Transportowych, COBRO

mgr/MA Grzegorz Ganczewski, Zakład Ekologii Opakowań, COBRO

dr inż. Monika Kaczmarczyk, p/o Kierownika Lab. Opakowań Jednostkowych, COBRO

dr Bogusław Krzciuk, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi

mgr Janusz Mazurczak, Dyrektor Grupy Produktów Międzynarodowych Targów Poznańskich

mgr inż. Andrzej Milewski, Centrum Certyfikacji Opakowań, COBRO

mgr inż. Konrad Nowakowski, Kierownik Zakładu Ekologii Opakowań, COBRO

dr hab. Przemysław Tomaszewski, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi

prof. zw. dr hab. inż. Stanisław Tkaczyk, Dyrektor COBRO, Prezes Polskiej Izby Opakowań

mgr inż. Wacław Wasiak, Dyrektor Biura Polskiej Izby Opakowań

prof. zw. dr hab. Małgorzata Wyszogrodzka–Trzcinka, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi

 

archiwum:

Pakstar 2014- laureaci
Pakstar 2012- laureaci
Pakstar 2010- laureaci

 

 

Estetyka + ekologia + funkcjonalność = dobre opakowanie”

VII Ogólnopolski Konkurs Opakowań PakStar

i IV Krajowy Konkurs Projektów Opakowań Student PakStar

PakStar 2014

pakstar_logo

Organizatorzy:

loga_pakstar2

Patroni medialni:
patroni_1

Patron honorowy :

mg2

W 2014 roku zorganizowano po raz siódmy Ogólnopolski Konkurs Opakowań PakStar i po raz czwarty Krajowy Konkurs Projektów Opakowań Student PakStar. Celem tych konkursów jest stymulowanie i promowanie działań innowacyjnych w dziedzinie opakowań, zmierzających do doskonalenia opakowań oraz lepszej ochrony pakowanych wyrobów, a także zwiększenia ich konkurencyjności na rynku krajowym i zagranicznym.

Konkurs „PakStar” otwiera laureatom drogę do udziału w Światowym Konkursie Opakowań „WorldStar”, a konkurs Student PakStar – w Światowym Konkursie Projektów Opakowań WorldStar Student Award. Wymienione konkursy organizowane są przez Światową Organizację Opakowań (World Packaging Organization - WPO).

Jury konkursów PakStar 2014 i Student PakStar 2014, obradujące w dniu 1 lipca b.r. wyłoniło laureatówkierując się następującymi kryteriami przy ocenie zgłoszonych projektów oraz wzorów opakowań:

  • nowoczesność (w tym zastosowanie nowych materiałów, oryginalność rozwiązań
  • konstrukcyjnych, wykorzystanie nowych technik itd.)
  • właściwości i cechy decydujące o skutecznej ochronie pakowanego wyrob
  • walory ekologiczne
  • wzornictwo
  • walory estetyczne i reklamowe
  • walory informacyjne opisu na opakowaniu
  • przydatność do mechanizacji i automatyzacji procesów pakowania.

LAUREACI

PakStar 2014

NAGRODY

Naczynia Biotrem z otrąb pszennych

Aston Biotrem

Producent: Aston Investment Sp. z o.o. z Zambrowa

W pełni biodegradowalne oraz naturalne naczynia jednorazowe z otrąb pszennych wykonane z w pełni naturalnego i nieprzetworzonego surowca, jakim są otręby pszenne. Naczynia są w 100% naturalne, ulegają całkowitej biodegradacji, są kompostowalne – rozkładają się w warunkach atmosferycznych, wzbogacając ziemię jako naturalny humus.
Proces produkcji jest całkowicie zgodny z proekologicznymi kanonami. Dzięki naczyniom oszczędzamy wodę. Mogą być użyte jako pokarm dla zwierząt

OPAKOWANIA EKSPOZYCYJNE

Opakowanie typu Wrap na soki

Opakowanie_typu_Wrap_na_soki

Producent: Smurfit Kappa Polska Sp. z o.o. i Jeronimo Martins Polska S.A.

Opakowanie zbiorcze z tektury falistej spełnia wszystkie wymagania procesu automatycznego pakowania kartonów jednostkowych przy zachowaniu funkcjonalności ekspozycyjnej produktu na półce sklepowej. Opakowanie zbiorcze na 12 kartonów 1L typu „tetra pack”. Dzięki otwartej konstrukcji dostęp do produktu jednostkowego jest ułatwiony. W procesie logistycznym w sieci handlowej nie jest wymagane używanie ostrych narzędzi. Konstrukcja opakowania umożliwia przyspieszenie procesów wykładania produktu na półkę bez potrzeby ingerencji w strukturę. Poprzez optymalny dobór papierów w składzie tektury powstałych z recyklingu oraz redukcji masy opakowania uzyskano zmniejszenie emisji CO2.

 

OPAKOWANIA ZBIORCZE I TRANSPORTOWE

Skrzynka transportowa na butelki 0,5 litrowe

Skrzynka_ransportowa_na_butelki_05_litrowe

Producent: TFP Sp. z o.o. z Dziećmierowa

Do wykonania konstrukcji została wykorzystana tektura falista o profilu B na zewnętrzną część konstrukcji, z fali o profilu EB został wykonany element nośny - wewnętrzny.
Użycie podstawowego materiału jakim jest papier przewyższa zdecydowanie inne konstrukcje tego typu wykonane z tworzyw sztucznych. Produkt jest przeznaczony do sprzedaży detalicznej dla dóbr o znaczącej wartości z góry określonym profilu ECO. Daje ogromne możliwości reklamy ze względu na gabaryt. Pozwala na wykorzystanie walorów ECO w działaniach reklamowych.

 

INNE WYROBY ZWIĄZANE Z RYNKIEM OPAKOWANIOWYM

Pojemnik ARBO®-Eko/Juta na rośliny

Martex-Arbo-ekoJuta

Producent: Martex z Otwocka

Pojemnik przeznaczony jest do włożenia bryły korzeniowej rośliny przeniesionej/wykopanej z gruntu lub doniczki z tworzywa sztucznego. Użyte surowce zapewniają korzeniom utrzymanie wilgotności, rozkład pokarmów i przewietrzanie, oraz chronią korzenie przed rotacją przy jednoczesnym przyroście masy korzeniowej. Zastosowany kaptur chroni podłoże przed wysypaniem i uniemożliwia zasiedlenie się chwastów lub ich rozrost. Jest kompletnym/całościowym opakowaniem bryły korzeniowej rośliny chroniącym ją w szkółce, transporcie, ekspozycji handlowej i w miejscu docelowym, gdzie może być zakopany z rośliną do gruntu. Pojemnik jest w 100 % biodegradowalny.

NAGRODA SPECJALNA ZA „OPAKOWANIE PRZYJAZNE ŚRODOWISKU”

Naczynia Biotrem z otrąb pszennych

Aston-Biotrem

Producent: Aston Investment Sp. z o.o. z Zambrowa

WYRÓŻNIENIA

- wyróżnienie za oryginalny pomysł ponownego wykorzystania opakowania

Opakowanie Second Live Box - domek na pieluszki

Mondi-Domek5

Producent: Mondi Warszawa Sp. z o. o.i Jeronimo Martins Polska S.A.

Konstrukcja pozwala na uzyskanie dodatkowej funkcjonalności opakowania po jego użyciu.

Atrakcyjne opakowanie jest dodatkowym atutem przyciągającym klienta. Decyzja zakupowa klienta związana jest nie tylko z produktem, ale również z opakowaniem, które stanowi wartość dla dziecka. Opakowanie spełnia wszystkie wymogi związane z informowaniem klienta o produkcie jednocześnie stanowi atrakcyjny wzór ścian dachu, drzwi i okien domku do zabawy dla dzieci.Seria opakowań składa się z czterech formatów: mini, midi, maxi, junior.

 

 

 

- wyróżnienie za oryginalne połączenie funkcji transportowej z ekspozycyjną

Opakowanie 45d-front - na produkty mięsne w kostkach

opakowanie_45d

Producent : United Packaging S.A. z Poznania

Nowatorska konstrukcja pozwala w sposób bardzo efektywny (jednym ruchem) uformować skomplikowaną przestrzenną strukturę, która stabilizuje każdy z produktów w pożądanej pozycji i zapobiega ich wzajemnemu mieszaniu się. Pochyłe ustawienie sprawdza się szczególnie w przypadku opakowań dedykowanych na niższe półki w sieciach detalicznych, gwarantując świetną ekspozycję produktu, przy jednoczesnym podkreśleniu jego wysokiej jakości. Przeznaczeniem opakowania jest ekspozycja, oraz transport w warunkach chłodniczych. Jak wiadomo w przypadku opakowań wykonanych z materiałów papierowych, takie warunki są bardzo trudne.

- wyróżnienie za oryginalność rozwiązania ekspozycyjnego

Krawat reklamowy

TFP-Krawat_reklamowy4

Producent :TFP Sp. z o. o. Dziećmierowo

Konstrukcja jest przewidziana do szybkiego rozłożenia od razu po wyjęciu z opakowania zbiorczego i nie wymaga montażu, idealne do ekspozycji przed kasami w sklepach, stacjach benzynowych. Konstrukcja daje dużą powierzchnię na grafikę zintegrowaną z produktem.

- wyróżnienie za funkcjonalność

Pojemnik - kontener „Hokus in Box”

contener

Producent : conTeyor Poland Sp. z o.o. z Czechowic-Dziedzic

Innowacyjność pojemnika polega na możliwości modyfikowania go w zależności od indywidualnych potrzeb transportowanego produktu i ze względu na standaryzację wymiarów i kształtów pojemników krążących w obiegu logistycznym. Opakowanie zaprojektowano do wielokrotnego użytku dzięki czemu eliminuje się konieczność wykorzystywania, a więc i utylizacji opakowaniowych materiałów jednorazowych – co w rezultacie obniża koszty i uciążliwość stosowania.

- wyróżnienie za innowację technologiczną

Butelka - kanister z PET

butelka-Masterchem

Producent:P.W. Masterchem z miejscowości Przylep

Pojemnik PET konkurencyjny dla kanistra HD-PE - opakowanie 4l z pewną i praktyczną rączką uformowaną podczas procesu produkcji. Formowanie uchwytu odbywa się w jednym cyklu produkcyjnym, którego efektem jest pojemnik o zwartej formie z wytrzymałym i pewnym uchwytem. Głębokość i ergonomiczny kształt uchwytu pomaga w swobodnym utrzymaniu i operowaniu czterolitrowym opakowaniem.

- wyróżnienie za oryginalną formę konstrukcyjną

Opakowanie uchwyt do transportu butelek PET

tfp_uchwyt_na_butelki

Producent :TFP Sp. z o. o. Dziećmierowo

Uchwyt może wspomagać detaliczną sprzedaż produktów. Konstrukcja dotąd niespotykana na rynku, intryguje swoją budową. : Uchwyt wykonany w całości z tektury falistej promuje aktualny trend ECO panujący na rynku.

- wyróżnienie za kompleksowe zabezpieczenie produktu z wykorzystaniem wyłącznie tektury

 

Opakowanie na lampę

Smurfit_Kappa-Op_na_lamp

Producent : Smurfit Kappa Sp. z o.o

Opakowanie ekologiczne i funkcjonalne. Wkładka zabezpiecza lampę , a dodatkowe pudełko na kable i router porządkuje całość. Wkładka i pudełko na kable są umieszczane w zbiorczym opakowaniu z podwójnymi ściankami , które dodatkowo zabezpieczają całość

LAUREACI

Student PakStar 2014

NAGRODY

Opakowania na jajka

na_jajka

Autor: Małgorzata Płoskońska

Wydział Wzornictwa i Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi

Seria opakowań na jajka „eggspack” została zaprojektowana z myślą o zmianie wizerunku opakowań na jajka, które kojarzą nam się często z szarymi, nudnymi wytłaczankami. Opakowania „eggspack” to są efektem zabawy formą, materiałem i skojarzeniami. Forma opakowań imituje kształt jajka sadzonego, co jeszcze bardziej podkreśla grafika na etykiecie opakowań.

Opakowania na produkty sypkie FLAVOR

na_produkty_sybkie_flavor

Autor: Joanna Góra

Wydział Wzornictwa i Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi

Seria posiada czytelny kod kolorystyczny, który pozwala w łatwy sposób odróżnić przyprawy: sól, pieprz, chilli, kolendrę, bazylię, curry, kmin oraz ziarna słonecznika. Atrakcyjne wizualnie opakowania mogą pełnić rolę pojemników na przyprawy, zastępując tym samym solniczką, pieprzniczkę itp.Konstrukcja opakowań może być użyta do innych sypkich produktów, które wymagają dozowania.

Opakowania na kredki PACKREDKI

na_kredki

Autor: Ewelina Madalińska

Wydział Wzornictwa i Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi

Projekt PACKREDKI to zestaw kredek z kreatywnym opakowaniem . . Opakowanie wykonane jest z cienkiej tektury, po której dziecko ma możliwość rysować. Grafika opakowania zawiera oczy oraz nos, które delikatnie sugerują dziecku dalsze zastosowanie opakowania. PACKREDKI to opakowanie edukacyjne, które pobudza w dziecku kreatywność oraz pokazuje jak w łatwy sposób można wykorzystać niepotrzebne opakowanie ponownie.

WYRÓŻNIENIA

Opakowanie na filiżankę ze spodkiem - TRAPEZ

filianka

Autor: Igor Ziółkowski

Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi

Opakowanie bardzo dobrze zabezpiecza filiżankę i spodek. Ponadto na półce sklepowej tworzy estetyczną formę przy małym zużyciu papieru.

Opakowania na tabletki ziołowe „Zioła w tabletkach”

ziola

Autorki :Anna Nowokuńska i Katarzyna Piątek

Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie.

Opakowanie wykorzystuje intuicyjny i niekolizyjny mechanizm otwierania, tzw. szufladkowy. Zapewnia on łatwy dostęp do blistrów z tabletkami, eliminuje trudności użytkowania występujące w innych produktach na rynku. Mechanizm zbudowany jest z dwóch elementów - szufladki wysuwającej się z 4-ściennego pudełka.

Opakowanie na leki dostępne na receptę „Medical INTUITIVE”

na_leki

Autor: Katarzyna Matuszewska

Wydział Wzornictwa i Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi

Opakowanie ułatwia korzystanie z lekarstw osobom starszym i z deficytami. Pudełko zostało wyposażone w wycięcie płaszczyzny na palec otwierający opakowanie. Akcent kolorystyczny pełni funkcję informacyjną. Kieszeń na ulotkę ułatwia korzystanie z niej. Opakowanie wykonane jest z materiałów naturalnych, przyjazne dla środowiska.

Jury Konkursu:

Przewodniczący: prof. zw. dr hab. inż. Stanisław Tkaczyk, Dyrektor COBRO, Prezes Polskiej Izby Opakowań (PIO).

Członkowie:

mgr inż. Jacek Banasiak, Kierownik Lab. Opakowań Transportowych, COBRO

dr Rafał Dobruchowski, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi

mgr/MA Grzegorz Ganczewski, Zakład Ekologii Opakowań, COBRO

mgr inż. Wiktoryna Kolado, Kierownik Lab. Opakowań Jednostkowych, COBRO

mgr Janusz Mazurczak, Dyrektor Grupy Projektów Targów TAROPAK

mgr inż. Andrzej Milewski, Centrum Certyfikacji Opakowań, COBRO

mgr inż.Henryk Nastalski, Naczelnik Wydziału Jednostek Nadzorowanych i Podległych w Ministerstwie Gospodarki

mgr inż. Konrad Nowakowski, Kierownik Zakładu Ekologii Opakowań, COBRO

mgr Agnieszka Popławska, Federacja Konsumentów, Rada Krajowa

dr Przemysław Tomaszewski, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi

mgr inż. Wacław Wasiak, Dyrektor Biura Polskiej Izby Opakowań

prof. zw. dr hab. Małgorzata Wyszogrodzka–Trzcinka, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi

prof. nzw. dr hab. inż. Hanna Żakowska, z-ca Dyrektora ds. Naukowych Kierownik Centrum Badań i Rozwoju Opakowań, COBRO

Sekretarz :

mgr inż. Małgorzata Wierzbicka , Kierownik Działu Koordynacji i Informacji COBRO

 

archiwum:

Pakstar 2014- laureaci
Pakstar 2012- laureaci
Pakstar 2010- laureaci

 

„Atrakcyjne i funkcjonalne opakowanie
warunkiem rynkowego sukcesu towaru”

pakstar logo

VI Ogólnopolski Konkurs Opakowań 
PakStar 2012
i
III Krajowy Konkurs Projektów Opakowań 
Student PakStar 2012

  

Organizatorzy:

pakstar_loga1Sponsor:
technologypartners_ok

Patron honorowy:

ministarstwa

Patroni prasowi:

patroni2

W 2012 roku zorganizowano po raz szósty Ogólnopolski Konkurs Opakowań PakStar 
i po raz trzeci Krajowy Konkurs Projektów Opakowań Student PakStar. Celem tych konkursów jest stymulowanie i promowanie działań innowacyjnych w dziedzinie opakowań, zmierzających do doskonalenia opakowań oraz lepszej ochrony pakowanych wyrobów, a także zwiększenia ich konkurencyjności na rynku krajowym i zagranicznym.

Konkurs „PakStar” otwiera laureatom drogę do udziału w Światowym Konkursie Opakowań „WorldStar”, a konkurs Student PakStar – w Światowym Konkursie Projektów Opakowań WorldStar Student Award. Wymienione konkursy organizowane są przez Światową Organizację Opakowań (World Packaging Organization - WPO).

Jury konkursów PakStar 2012 i Student PakStar 2012, obradujące w dniu 27czerwca b.r. wyłoniło laureatówkierując się następującymi kryteriami przy ocenie zgłoszonych projektów oraz wzorów opakowań:

  • nowoczesność (w tym zastosowanie nowych materiałów, oryginalność rozwiązań konstrukcyjnych, wykorzystanie nowych technik itd.)
  • właściwości i cechy decydujące o skutecznej ochronie pakowanego wyrobu
  • walory ekologiczne
  • wzornictwo
  • walory estetyczne i reklamowe
  • walory informacyjne opisu na opakowaniu
  • przydatność do mechanizacji i automatyzacji procesów pakowania.

LAUREACI

PakStar 2012

NAGRODY

OPAKOWANIA JEDNOSTKOWE

Opakowanie-piłka

opakowanie plka

Producent: Werner Kenkel Sp. z o.o. z Krzycka Wielkiego  

Estetyczne opakowanie z elegancką, szatą graficzną chroniące zawartość, którą mogą być łakocie np. czekoladki, cukierki, pralinki, gadżety, itp., uwzględnia system lojalnościowy, zawiera element gry i zabawy, może być wykorzystane wtórnie - drugie życie opakowania, posiada unikatowy kształt bryły bezpośrednio kojarzonej z szeroko pojętym futbolem.

Torba kasowa dla sieci sklepów Carrefour

Twórca Opakowania : Carrefour Polska Sp. z o.o.

Firma Carrefour jako pierwsza sieć handlowa w Polsce zaoferowała swoim klientom kompostowane torby kasowe wykonane z polimerów biodegradowalnych z udziałem skrobi   kukurydzy i ziemniaków. Wszystkie materiały, z których wykonana jest torba wykazują zdolność do biodegradacji oraz są przydatne do kompostowania, w odpowiednich warunkach ulegają rozkładowi na wodę, biomasę oraz dwutlenek węgla lub metan w czasie od 6 tygodni do 1 roku .Wprowadzenie kompostowalnych toreb kasowych znacznie zmniejszyło zużycie przez konsumentów tradycyjnych toreb wykonanych z polietylenu co znacząco wpływa na ochronę środowiska.

Zostały zaprojektowane tak, aby oprócz swej zasadniczej funkcji mogły służyć jako worek na odpady organiczne z gospodarstw domowych.

Opakowanie na jabłka typu „Pick and Go”

mondi

 

 

 

Producent: Mondi Warszawa Sp. z o.o.  

 

Opakowanie stworzone z myślą o promocji jabłek Premium. Jednostka sprzedażowa to 3 max.4 sztuki jabłek co stanowi ok. 1 kg produktu zapakowanego w stos.

Każdy produkt jednostkowy posiada własne okienko ekspozycyjne umożliwiające wizualną ocenę, pełniącą również funkcję otworów wentylacyjnych.

Dużą rolę w roli promocyjną stanowi komponujący się z zawartością wysokogatunkowy nadruk HQP w technologii flexo. Pionowy sposób pakownia owoców zwykle znajdujących się w skrzynkach, lub workach stanowi o dodatkowy atrybut wyjątkowości produktu pakowanego.

Opakowanie swoją innowacyjną formą jest dokonałem narzędziem promocyjnym dla specjalnie wyselekcjonowanych produktów.

OPAKOWANIA ZBIORCZE I TRANSPORTOWE

Opakowanie do napojów schładzanych lodem


 

 

 

 

 

Producent:    DS. Smith Polska S.A. Zakład Kutno

Opakowanie wykonane z tektury kaszerowanej z nadrukiem offsetowym. Od wewnątrz zastosowano papier barierowy. Cechą szczególną opakowania jest konstrukcja zapewniająca szczelność w kontakcie z wodą powstałą po rozpuszczeniu się lodu (brak perforacji). Po rozłożeniu opakowanie jest jednym wykrojem (pokrywa jest połączona z dolną częścią). Dzięki zastosowaniu specjalnego papieru, parametry wytrzymałościowe i struktura opakowania nie zmieniają się trakcie topienia się lodu co pozwala cieszyć się zimnym Lechem w każdych okolicznościach.

INNE WYROBY ZWIĄZANE Z RYNKIEM OPAKOWANIOWYM

Kontenery ARBO-EKO na rośliny

 

 

 

 

Producent:    Martex z Otwocka

 

Kontener jest nowym rodzajem opakowania pochodzenia roślinnego, które zapewnia inne warunki opakowanemu towarowi-sadzonce umożliwiając jej przetrzymanie stosunków wodnych , przewietrzanie/dotlenienie , wzrost czy hamowanie rotacji korzeni. Może być stosowane na plantacji, w transporcie, ekspozycji handlowej i podłożu. Kontenery są w 100 % biodegradowalne.

WYRÓŻNIENIA

OPAKOWANIE JEDNOSTKOWE

Opakowanie JCT 25 polipropylenowe na farbę


 

 

 

 

Producent:    Jokey Plastic Blachownia Sp. z o. o.

Opakowania serii JCT 25 są produkowane z polipropylenu, który w 100% nadaje się do recyklingu. Atutami pojemników są: zastosowanie nowatorskiego nadruku w technice IML oraz kształtu opakowania (pozwalającego na przeprowadzenie efektownej akcji marketingowej, a także bardzo dobrego wykorzystania przestrzeni transportowej - magazynowej)i kolorystyki tworzywa. JCT 25 posiada ułatwione otwieranie opakowania, wysoką szczelność i trwałość zamknięcia co skutkuje zwiększonym bezpieczeństwem produktu finalnego. Dzięki swojemu kształtowi opakowanie JCT 25 pozwala na ekonomiczne ułożenie opakowań w transporcie i na półce sklepowej.

OPAKOWANIA ZBIORCZE I TRANSPORTOWE

Opakowanie dla przemysłu spożywczego Eco-Polyjointer

tfp grafika eco coconut eco packaging a2

 

 

 

 

 

 

Producent :TFP Grafika Sp. z o. o. Śrem

 

Opakowanie Eco Polyjoiner posiada innowacyjną konstrukcję umożliwiającą zmniejszenie zużycie surowca do jego produkcji, nowy system łączenia hood & tray powodujący szybkie i płynne oddzielenie czapy transportowej od części ekspozycyjnej oraz optymalny dobór gabarytowy związany z logistyką.

Opakowanie na butelki FrontLessPolyjointer FLP

tfp sp z o.o.flp aop 3

 

 

 

 

 

Producent :TFP Sp. z o. o. Dziećmierowo

 

 

Opakowanie jest opatentowaną konstrukcją składającą się z tacy oraz wieka sklejonych ze sobą. Wykonane jest z tektury falistej która może być poddana w 100% recyclingowi. W odróżnieniu od klasycznych konstrukcji tego typu spotykanych na sklepowych półkach taca w rozwiązaniu FLP prawie całkowicie pozbawiona jest frontu, przy zachowaniu automatycznego sposobu formowania dna. Daje to ogromne możliwości redukcji zadruku bez obniżenia estetyki ekspozycji dzięki całkowicie odsłoniętej grafice .

Wyróżnienia pozostałe:

Wypełniacz Paletowy

Producent :Smurfit Kappa Polska Sp. z o.o. Oddział w Koninie

 

Z uwagi na dużą wagę towaru i określoną ładowność samochodów – nie ma możliwości wykorzystania powierzchni naczepy w 100 %. Palety ładowane są w taki sposób, by nie były przeciążane osie kół pojazdów. W związku z tym pomiędzy paletami zostawiane są wolne przestrzenie. W czasie transportu palety przesuwają się i towar ulega uszkodzeniu, co skutkuje bardzo wysokim poziomem reklamacji. (transport Polska – Niemcy, Polska – Rumunia). Przedstawiony wypełniacz to łatwa i szybka w montażu, mocna konstrukcja składającą się z „obwoluty” i kompletu kratownic. Nadaje się do wielokrotnego użytku.

NAGRODA SPECJALNA ZA „OPAKOWANIE PRZYJAZNE ŚRODOWISKU”

Torba kasowa dla sieci sklepów Carrefour

Twórca Opakowania : Carrefour Polska Sp. z o.o.

 

LAUREACI

Student PakStar 2012

 NAGRODY

Koperta na płyty CD i DVD

 szmycinska cd

Autor: Iga Szmycińska - Berleć

Wydział Grafiki i Architektury Wnętrz Wyższej Szkoły Sztuk Użytkowych w Szczecinie 

Koperta wykonana jest z tektury litej i wyróżnia ją sposób otwierania, który w tym przypadku przebiega wzdłuż przekątnej. Wydostanie płyty przy takim sposobie rozwierania umożliwia zagięcie typu zig-zag na wierzchniej części okładki. Takie rozwiązanie ułatwia nam dostęp do płyty ( po otworzeniu odkryta jest jej połowa), dzięki czemu nie ma potrzeby sięgania palcami w głąb koperty .

Kolekcja opakowań na kosmetyki :”Achori”


 

 

Autor: Dominika Siemieniak 

Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi

 

Kolekcja opakowań na kosmetyki ACHORI składa się z jednostkowych, bezpośrednich opakowań (opakowania kartonowe, flakony, torba). Szata graficzna jest elegancka i nowoczesna, zachęcająca do zakupu produktów Achori. Formy flakonów są oryginalne.

Informacje na pudełkach o zawartości (rodzaj produktu, waga, kod kreskowy) są czytelne, przejrzyste w odbiorze, dostosowane do systemów prezentacji detalicznej. Poza tym, opakowania dzięki swej estetyce nadają walor ekonomiczny. Znak graficzny oraz jego nazwa „ACHORI”, identyfikuje produkt oraz markę.

Seria opakowań na artykuły spożywcze „Przysmaki z mysiej paki”


 

 

 

 

 

Autor: Maja Drążkowska 

Wydział Wzornictwa i Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi

 

Seria opakowań „Przysmaki mysiej paki” to chęć zwrócenia uwagi na potrzebę wprowadzenia zdrowych, ekologicznych produktów dedykowanych dzieciom. Prosta, schematyczna grafika i nasycone kolory dorosłym będą kojarzyć się z produktami zdrowymi o „prostym”- niezłożonym chemicznie składzie. Dzieci natomiast kolorowa i wesoła rodzina myszek, od najmłodszych lat, zachęci do zdrowego odżywiania się.

WYRÓŻNIENIE

Opakowanie na tabletki „Ring”

Autor: Maja Drążkowska

Wydział Wzornictwa i Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi

Autor pokazał, że opakowanie na tabletki może być ciekawe i funkcjonalne, proponuje odejść od zwykłego, płaskiego pudełka. Inspiracją dla projektu stała się oryginalna w swoim kształcie forma sprężyny. Na jej stelażu osadzone zostały „płatki” z wytłoczonym miejscem na tabletki. Opakowanie może pełnić również funkcję breloczka – przyczepiając tabletki do torby, plecaka lub kółeczka od kluczy, tabletki zawsze będą pod ręką. 

Jury Konkursu:

 

Przewodniczący: prof. zw. dr hab. inż. Stanisław Tkaczyk, Dyrektor COBRO, Prezes Polskiej Izby Opakowań (PIO).

Członkowie:

mgr inż. Jacek Banasiak, Kierownik Działu Opakowań Transportowych COBRO

mgr/MA Grzegorz Ganczewski, Zakład Ekologii Opakowań COBRO

mgr inż. Wiktoryna Kolado, Kierownik Działu Opakowań Jednostkowych COBRO

mgr Janusz Mazurczak, Dyrektor Grupy Projektów Targów TAROPAK

mgr inż.Henryk Nastalski, Ministerstwo Gospodarki

mgr inż. Konrad Nowakowski, Kierownik Zakładu Ekologii Opakowań COBRO

mgr Agnieszka Popławska, Federacja Konsumentów, Rada Krajowa

dr hab. Mariusz Włodarczyk, Dziekan Wydziału Wzornictwa i Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi

prof. zw. dr hab. Małgorzata Wyszogrodzka – Trzcinka, Wydział Wzornictwa

i Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi

mgr inż. Wacław Wasiak, Dyrektor Biura Polskiej Izby Opakowań

prof. nzw. dr hab. inż. Hanna Żakowska, z-ca Dyrektora ds. Naukowych, Kierownik Centrum Badań i Rozwoju Opakowań, COBRO

Sekretarz :

Małgorzata Wierzbicka , Kierownik Działu Koordynacji i Informacji COBRO

archiwum:

Pakstar 2014- laureaci
Pakstar 2012- laureaci
Pakstar 2010- laureaci

 

Ogólnopolski Konkurs Opakowań PakStar 2010 
Krajowy Konkurs Projektów Opakowań Student PakStar 2010

pod Patronatem Honorowym Ministra Gospodarki

pakstar logo

Organizatorzy:

 

Patroni prasowi::


W 2010 roku zorganizowano po raz piąty Ogólnopolski Konkurs Opakowań PakStar i po raz drugi Krajowy Konkurs Projektów Opakowań Student PakStar. Celem tych konkursów jest stymulowanie i promowanie działań innowacyjnych w dziedzinie opakowań, zmierzających do doskonalenia opakowań oraz lepszej ochrony pakowanych wyrobów, a także zwiększenia ich konkurencyjności na rynku krajowym i zagranicznym.

Konkurs "PakStar" otwiera laureatom drogę do udziału w Światowym Konkursie Opakowań "WorldStar", a konkurs Student PakStar - w Światowym Konkursie Projektów Opakowań WorldStar Student Award. Wymienione konkursy organizowane są przez Światową Organizację Opakowań (World Packaging Organization - WPO).

Jury konkursów PakStar 2010 i Student PakStar 2010, obradujące w dniu 18 czerwca b.r. wyłoniło laureatów, kierując się następującymi kryteriami przy ocenie zgłoszonych projektów oraz wzorów opakowań:

  • nowoczesność (w tym zastosowanie nowych materiałów, oryginalność rozwiązań konstrukcyjnych, wykorzystanie nowych technik itd.)
  • właściwości i cechy decydujące o skutecznej ochronie pakowanego wyrobu
  • walory ekologiczne
  • wzornictwo
  • walory estetyczne i reklamowe
  • walory informacyjne opisu na opakowaniu
  • przydatność do mechanizacji i automatyzacji procesów pakowania.

L A U R E A C I 
PakStar 2010

NAGRODY

OPAKOWANIA JEDNOSTKOWE

Opakowania typu WINDOW

image 1

Producent: Coffee Service Sp. z o.o z Warszawy

Seria Opakowań typu "WINDOW" - wykonana jest z papieru szarego z polipropylenem Unikalną zaletą tych opakowań jest częściowa przezroczystość pozwalająca ciekawie wyeksponować ich zawartość. Pozwalają uwidocznić walory produktu, pokazać świeżość i naturalny wygląd. Wygląd opakowania kojarzy się z tradycją i naturą. Nawiązuje do ekologicznej produkcji, przy zastosowaniu najnowszych technologii. W saszetkach typu doypack "WINDOW" znajdują się struny polipropylenowe co jest innowacją na skalę europejską. Nowością jest możliwość wykonania nadruków wewnątrz opakowania, co daje wrażenie przestrzenności (3D). Seria ta jest przystosowana do pakowania ręcznego oraz do automatów pakujących w gotowe opakowania (saszetki typu doypack).

OPAKOWANIA ZBIORCZE

Opakowanie / Pojemnik na zużyte żarówki energooszczędne

image 2

Producent: Firma Plastics KM S.A. w Krupskim Młynie
Opakowanie wykonane zostało w całości z płyty polipropylenowej o strukturze kanalikowej, czemu zawdzięcza swoją lekkość i wytrzymałość. Wyróżnia się oryginalnością rozwiązania konstrukcyjnego dostosowanego do jego przeznaczenia tj. posiada: podwójne dno, podwójne zamknięcie i otwór dogodny do wrzucania zużytych żarówek - wszystkie te elementy zapewniają skuteczną ochronę przed wysypaniem zawartości Opakowanie może być dostarczane użytkownikom w postaci złożonych płasko wykrojów do samodzielnego składania. Jest przyjazne dla środowiska, nie stwarza zagrożeń ekologicznych, ponieważ zostało wykonane w całości z jednorodnego materiału, który w pełni nadaje się do ponownego przetworzenia lub do spalania z odzyskiem energii.

Pudełko ekspozycyjne na batony

image 3

Producent: TFP Sp. z o.o. w Dziećmierowie

Opakowanie wykonane z tektury falistej typu E.. Taca wyposażona jest w praktyczny separator dzielący ją na dwie części zapobiegając mieszaniu się batonów w ułożeniu dwurzędowym. Separator formuje się automatycznie po otworzeniu kartonu, wraz z elementem blokującym go w dowolnej pozycji (pod dowolnym kątem). Jest to rozwiązanie w istotny sposób podnoszące efektywność pakowania ręcznego w stosunku do tradycyjnego separatora, stwierdzone w warunkach przemysłowych. Opakowanie w sklepie eksponowane może być na półce, poprzez zdjęcie pokrywy, lub bezpośrednio na palecie, poprzez usunięcie samego frontu pokrywy na wszystkich opakowaniach w kolumnie.

Opakowanie ekspozycyjne na kosmetyki

image 4

Producent: Firma TFP Grafika Sp. z o.o w Dziećmierowie
Opakowanie z tektury falistej. Konstrukcja umożliwia jego transport z produktem w bryle lub w formie płaskiej. Twórcy opakowania połączyli aspekty ekologiczno-logistyczne. Opakowanie zostało tak zaprojektowane aby w całości wykorzystać powierzchnię paletową, dzięki temu można zminimalizować koszty logistyczne, tym samym korzystnie wpływać na środowisko. Oprócz ekspozycji produktów pełni także funkcję transportową, półki zostały tak zaprojektowane aby mogły w bezpieczny sposób przenieść 150N obciążenia dynamicznego.

OPAKOWANIA TRANSPORTOWE

Opakowanie tekturowe na laptopy

image 5

Producent: Firma DS Smith Polska S.A w Kielcach

Opakowanie z tektury falistej. Najważniejszą cechą opakowania jest jego uniwersalność ; dwa komplety wkładów, w zależności od sposobu złożenia, umożliwiają bezpieczne zapakowanie jednego z trzech różnych wymiarów laptopów. Mimo uniwersalności opakowania wymiary wkładów są idealnie dopasowane do każdego z trzech modeli laptopów. Opakowanie to służy do zapakowania laptopa i przesyłania go między punktami serwisowymi, ewentualnie między producentem a klientem finalnym.

Opakowanie tekturowe na silniki

image 6

Producent: Firma Zenit Sp. z o.o w Tarnowie

Opakowanie z tektury pięcio- i siedmiowarstwowej stanowi zabezpieczenie w transporcie dwóch silników (docelowo mogą to być jakiekolwiek nietypowe i ciężkie części). Opakowanie w całości podlega recyklingowi i nie wymaga dodatkowych wzmocnień. Dzięki nietypowej konstrukcji podstawy możliwy jest załadunek z czterech stron. Użycie ciężkich tektur oraz specjalnej konstrukcji pozwala utrzymać bardzo ciężki i nietypowy ładunek bez dodatkowych wzmocnień. Stanowi tańszą alternatywę dla kontenerów stalowych i plastikowych.

Paleta z tworzywa sztucznego

image 7

Producent: Firma Becker Sp. z o.o. w Myślenicach

Paleta z polietylenu bez płóz. Gumowe korki na górnej powierzchni palety zabezpieczają ładunek przed przesunięciem, a ukosowane krawędzie płyty górnej ułatwiają pracę wózka widłowego i chronią paletę przed uszkodzeniem. Wyposażona w RFID - radiowe identyfikatory do wykorzystania w systemach magazynowych. Spełnia wymagania ekologiczne ,ponieważ produkowana jest z odpadów plastikowych opakowań jednorazowych i podlega ponownemu przetworzeniu

WYRÓŻNIENIE

OPAKOWANIE TRANSPORTOWE

Opakowanie tekturowe na lodówkę

image 8

Producent: Firma ZPM Poprawa w Kobylej Górze

Wyróżnienie za oryginalne rozwiązanie w zakresie mechanizacji i automatyzacji procesów pakowania. Opakowanie z tektury falistej pięciowarstwowej przeznaczone jest do pakowania gotowej lodówki na końcowym etapie jej produkcji. Innowacyjność opakowania polega na zastosowaniu jednego arkusza tektury, co umożliwia całkowicie automatyczny proces pakowania bezpośrednio na linii produkcyjnej oraz na łączeniu elementów bez użycia metalowych zszywek.

 

L A U R E A C I
Student PakStar 2010

NAGRODY

Opakowania - zabawki na cukierki

image 9

Autor: Anna Berenika Wojdecka

Wydział Wzornictwa i Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi

Cykl opakowań FLIPme, EATme, SNAKEme został zaprojektowany dla nowej marki, której głównym celem i zadaniem jest stworzenie produktu wspomagającego wszechstronny rozwój dziecka. Opakowanie w założeniu projektowym jest jednocześnie samodzielną zabawką, która kształtuje zdolności manualne i rozwija wyobraźnię przestrzenną dziecka

Opakowania na przyprawy izraelskie

image 10

Autor: Helena Czernek

Wydział Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Zestaw opakowań z papieru pakowego bazujących na lokalnych zwyczajach, czyli szarym papierze i gazetach, a jednocześnie nadających przyprawom szlachetności i estetyki podania, uatrakcyjnia sposób pakowania przypraw. Opakowanie może służyć także jako "talerz" z ziołami, w którym macza się kawałki chleba. Wszystkie opakowania podczas składowania są płaskie, a podczas pakowania przypraw nadaje im się przestrzenności.

Pojemniki z tworzywa sztucznego do zastosowania w gospodarstwie domowym

image 11

Autor: Jan Buczek

Wydział Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Na system składa się podstawowy pojemnik z tworzywa sztucznego oraz elementy dodatkowe w postaci mniejszych pojemników stanowiących połowę dużego pojemnika w dwóch wariantach pełnym i ażurowym. Pozwala minimalizować zużycie jednorazowych opakowań, ułatwia magazynowanie produktów spożywczych w domu oraz chroni je w czasie transportu. Dzięki prostej konstrukcji jest łatwy w czyszczeniu i wytrzymały. Dużym atutem tego projektu są niskie koszty produkcji pozwalające na dużą dostępność produktu.

Jury Konkursu:

Przewodniczący: prof. zw. dr hab. inż. Stanisław Tkaczyk, Dyrektor COBRO, Prezes Polskiej Izby Opakowań (PIO).

Członkowie:

  • doc. dr inż. Bohdan Czerniawski
  • prof. nadzw. Wojciech Małolepszy, Wydział Wzornictwa Przemysłowego ASP, członek SPFP, prowadzi studio NOVO
  • mgr Grzegorz Strzelewicz ,starszy wykładowca ASP, członek SPFP
  • mgr Maciej Konopka , starszy wykładowca ASP, członek Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej, prowadzi studio BRANDY
  • mgr Janusz Mazurczak, Dyrektor Grupy Projektów Targów TAROPAK
  • prof. dr hab. Jadwiga Szymczak, Katedra Zarządzania Jakością Uniwersytet Łódzki
  • mgr inż. Wacław Wasiak, Dyrektor Biura Polskiej Izby Opakowań
  • Agnieszka Popławska, Federacja Konsumentów, Rada Krajowa
  • doc.dr hab. inż.Hanna Żakowska, Kierownik Centrum Badań i Rozwoju Opakowań, COBRO

Sekretarz :
Małgorzata Wierzbicka, Kierownik Działu Koordynacji i Informacji COBRO

archiwum:

Pakstar 2014- laureaci
Pakstar 2012- laureaci
Pakstar 2010- laureaci